Každá věc potřebuje péči. Auto mezi ně bezesporu patří, a to včetně pneumatik. Povinná výměna letních kol za zimní v době mezi 1. listopadem a 31. březnem nám dává na starost uskladnit pneumatiky, které právě nepoužíváme. Správné skladování pomůže prodloužit jejich životnost a zamezí ztrátě jejich jízdních vlastností v době, kdy se na nich nejezdí.
Co udělat před uskladněním
Základem je pneumatiky řádně vypulírovat. Nezapomeňte prohlédnout běhoun. Zkontrolujte vzorek, jeho opotřebení a hloubku a vyčistěte ho od všech kamínků, bláta a podobně. Veškeré nečistoty, ať už jsou přírodní či chemické, mohou kola během uskladnění poničit. Následně nechte pneumatiky uschnout. Ideálně ne na přímém slunci, ale tak aby byly opravdu suché.
Zvolte správné místo
Pneumatiky potřebují své, a proto místo, kde budou uloženy musí splňovat určité podmínky.
- Tma je důležitá. Respektive tedy místo, kam slunce nezasvítí. UV záření je pro kola doslova smrtelné. Způsobuje totiž předčasné tvrdnutí a tvorbu prasklin.
- Chlad musí být stálý. Nejlépe mezi 10-15°C. Rozhodně zde nesmí být průvan, pouze stálá, nízká teplota.
- Suché musí být nejen pneumatiky samé, ale i místo pro jejich uskladnění. Nejlépe uděláte, když každou pneumatiku zvlášť dáte do igelitového pytle. Naprostým ideálem by zde bylo dát každou do vakuového pytle. Zabráníte tak nejen vlivům případné vlhkosti, ale i vzduchu, který také napomáhá předčasnému stárnutí pneumatik.
- Pro vaše pneumatiky se tedy nejlépe hodí sklep či garáž. Pokud místo nemáte, lze vše řešit pronájmem skladu nebo přímo v pneuservisu za poplatek. Vždy si ale ověřte, jak budou pneumatiky skladovány.
Jak skladovat pneumatiky
Přezutí auta se dělá buď sundáním pneumatiky a nandáním nové na ráfek, kdy je ovšem cena dražší a pneumatika více namáhána. Nebo výměnou kompletního kola včetně disku. Liší se pak i jejich uskladnění.
1. Bez ráfku se kola řadí vestoje jedno vedle druhého. Nikdy je nezavěšujte ani neskládejte na sebe, hrozí zde riziko deformace.
2. S ráfkem naopak kola raději stavte vleže na sebe. Také není problém je zavěsit nebo ještě lépe navléct na tyč, ale vždy musí viset za ráfek, nikdy ne za pneumatiku.
Péče během skladování
Pravidelně pneumatiky kontrolujte, zda mají dostatečný tlak, dle potřeby je dofukujte. Ať už je máte, jakkoliv naskládané, proházejte je. Spodní dolu a naopak, zavěšené či postavené pootočte. To vše zabrání potížím, které nastanou v případě poškozené či deformované pneumatiky. Jejich výměna pak bude hračka.
Zvláštní pozor dejte na skladování v prostorách, kde je nějaký zdroj ozónu (například kompresor). Ten je pro pneumatiky stejně nebezpečný jako UV záření.



Zpět na seznam článků