Moderní domácnost potřebuje spoustu vybavení, aby mohla vůbec fungovat. Jmenujme lednici, pračku, televizi, počítač, telefony, vysavač, do zahrady alespoň sekačku na trávu. O automobilu ani nemluvě. Jenže všechny tyhle přístroje mají svou omezenou životnost. A pokud se porouchají, potřebujeme je rychle opravit nebo koupit nové. Jenže kde na ně vzít? Dnes vám ukážeme pár rad, jak být na takovou situaci vždycky dobře připraveni.
Rodinný rozpočet je základ
Tento úsek nepřeskakujte, i pokud žijete jako jednotlivec. Pojem „rodinný rozpočet“ se totiž používá obecně, pro jakoukoliv domácnost, ať má jednoho člena, nebo třeba 11.
Základem, díky kterému se můžete dobře připravit na poruchy věcí v domácnosti, je rodinný rozpočet. Proč? Protože v něm nejenom evidujete své příjmy, ale hlavně díky němu krotíte výdaje a množíte úspory. Ano, právě úspory jsou tím klíčem k úspěchu. Jen díky úsporám si můžete náhradní díly nebo příslušenství k vozu pořídit v podstatě ihned, aniž byste museli auto odstavovat, nebo si na nákup půjčovat. Když už jsme u náhradních dílů, nahlédněte na naši Nabídku náhradních dílů a příslušenství od kvalitních prodejců. Zkrátka, bez rodinného rozpočtu se jen stěží dopracujete k dostatečným úsporám.
Co byste měli vědět o svých příjmech a výdajích?
Jestliže se rozhodnete pro sestavení rozpočtu, měli byste předem vědět, co vlastně sledovat. Rozpočet by měl samozřejmě mít dvě hlavní části, což jsou příjmy a výdaje. Na stranu příjmů se zapisuje každý příjem domácnosti, včetně vratek za energie, přeplatků na daních z příjmu, kuponů z dluhopisů, dávek od státu apod. A je jen na vás, jestli do rozpočtu daného měsíce zahrnete případnou výhru v loterii, i když bude jen ve výši několika desítek korun…
Na straně výdajů byste měli poctivě evidovat všechny vydané peníze - a to jak odevzdávané v hotovosti, tak ty, co odesíláte z účtu nebo jimiž platíte pomocí karty (hodinek, telefonu). Pokud budete poctiví a zaznamenáte všechny výdaje do posledního „pivka na stojáka“ nebo kávičky u pumpy při tankování, získáte si opravdový přehled.
Možná budete až překvapeni, kolik možností k šetření se vám naskytne, jakmile uvidíte své výdaje za celý týden / čtrnáct dní / měsíc. Ještě většího efektu dosáhnete, když si zkontrolujete ceny služeb, jichž jste odběrateli. Automaticky se vám pak vynoří velmi užitečné otázky: Opravdu si musíte předplácet tento magazín nebo tuto televizi (videotéku)? Vážně musíte vykouřit každý den celou krabičku cigaret? Nestačilo by večer jen jedno pivo? Máte takový tarif na telefon, jaký opravdu plně využijete? Neplatíte za internet zbytečně mnoho? atd…
Kolik byste měli dokázat odložit stranou každý měsíc?
Ideální stav je, pokud dokážete dát stranou částku odpovídající 20 - 30 % vašich pravidelných měsíčních výdajů. Kolik je to procent za vašeho aktuálního příjmu a o jakou částku v korunách se jedná, to už si musíte dopočítat sami právě z vedeného rozpočtu.
Většina domácností ideálu nedosáhne, zejména pokud mají dvě a více dětí. O samoživitelích a samoživitelkách to platí dvojnásob. Ovšem neklesejte na mysli. I menší (ale pravidelně odkládané) úspory se počítají. Pokud je budete pravidelně odkládat, budou se postupně kupit. A až budete v nouzi, jistě vám vydatně pomohou!
Jenže: kam úsporami, abyste na ně nesahali?
Abyste udrželi své úspory v bezpečí, je potřeba si založit další bankovní účet, tentokrát s názvem „spořicí“. K čemu? Má to hned dva důvody. Banky odměňují úložky na spořicích účtech úročením. Sazby jsou aktuálně velmi příjemné, dostanete se i nad 4 % p.a.
Druhý důvod pro založení spořicího účtu je ten, že na oddělený účet nebudete živelně sahat, kdykoliv vás v obchodě něco nadchne. Každý výběr ze spořicího účtu si setsakramentsky promyslíte - a díky tomu si úspory lépe udržíte po kupě.
Jak se stavět k investicím?
Jak s tím vším souvisejí investice? Ideální výše úspor uložených na spořicím účtu by měla být 3x - 8x vyšší než vaše měsíční výdaje. To ale neznamená, že jakmile takovéto úložky na spořicím účtu dosáhnete, přestáváte šetřit. Právě naopak. Se šetřením pokračujte plynule i nadále, jen do úspor zahrňte i investiční složku.
Investice je nutné brát jako odložené peníze navíc, o něž klidně můžete přijít - a neohrozí vás to na vaší finanční stabilitě. Investice jsou samozřejmě cestou k možnému vyššímu zhodnocení vašich prostředků, než co dokáže nabídnout spořicí účet u banky. Ale jsou i jistým rizikem.
Rozdíl mezi investicí a spořicím účtem je v tom, že zatímco spořicí účet a jeho úroky jsou pojištěny až do 100 000 eur (cirka 2 400 000 Kč), v investicích se nedá pojistit v podstatě nic. Proto se investice berou jen jako doplněk ke spoření. Ale kdo spoří pravidelně, tomu začnou investice po nějakém čase tvořit poměrně velký a automaticky se zhodnocující podíl na jeho celkových úsporách.
Někdy se to bez půjčky neobejde - ale vybírejte pečlivě!
Občas se pokazí věc, na kterou v úsporách buď ještě nemáte našetřeno, anebo na ni úspory ani čerpat nechcete. Buď šetříte na ještě „vyšší cíl“, nebo jste si ve srovnávači našli celkem výhodné půjčky. Ty jsou výhodné buď rychlostí vyřízení a poskytnutí, jako například rychlá půjčka bez registru. Z ní totiž můžete mít peníze do několika minut od odeslání žádosti. Nebo poskytují výhodu svou cenou - kde nejlevněji vždycky vychází „první půjčka zdarma“, u níž vrátíte jen to, co jste si vypůjčili. Ovšem musíte to stihnout do 30 dní.
Fotografie zdroj: Piqsels.com

Zpět na seznam článků