High performance parts
Reklama:    Autopůjčovna Praha     |     Big Green Egg     |     Army shop     |     Ráj veteránů     |     Ráj aut     |     Vaše reklama zde?

 

 

 

 

 

 

( Váš banner zde? )

Vyhledávání
Značka:
Model:
Karoserie:
Rok výroby:   
Výkon [kW]:   
Cena od: do:
Text:
Palivo:
Převodovka:
Pohon kol:
Najeto do:
Inzeráty:
Kraj:

(Více) (Méně)        

Hlavní menu
+ vložit auto +
Sportovní vozy
novinky v nabídce
katalog prodejců
diskusní fórum
rady při koupi
recenze vozů
podpořte nás
napište nám
Přihlášení do systému
Login:
Heslo:


( zapomenuté heslo? )

+ registrace +


Partneři
Ráj aut - inzerce nových i ojetých aut Ráj veteránů - inzerce veteránůužitečné odkazy
vážné nehody
zábavné hry
software pro prodejce
statistika webu

Vzor kupní smlouvy na auto ke stažení.

Srovnejte si jednoduše a přehledně povinné ručení online. Nejlevnější jen u Porovnej24.cz

Vybíráte právě pneumatiky? Testy letních i zimních pneumatik.

Nejlevnější povinné ručení od 950 Kč v online kalkulačce.

Srovnání povinného ručení online.

Půjčovna dodávek Beskydservis.

Vyzkoušej půjčovna aut Ostrava.

Levná půjčovna dodávek Ostrava.

Půjčovna aut a dodávek Proncar.

Vytvoř si vlastní webové stránky.

Nejlevnější povinné ručení online od profesionálů.


( Vaše reklama zde? )


Články
Jak si vyzdobit interiér auta pomocí LED pásek
Jak získat více sledujících na Instagramu: 8 strategií pro růst
Air Bank - produktové informace
další články
Doporučujeme prodejce

Auto Zrucký, spol. s r.o.

JDM and Youngtimer Cars Europe

JS Autocentrum s.r.o.

Martin Klein

MOTOR HOLDING a. s.

VIP CAR s.r.o.

AmerickeAuta.sk


Co je to chiptuning a jaké s sebou nese benefity a rizika?

Je chiptuning jednoduchý a levný způsob, jak zlepšit parametry motoru? Ano, ale ne vždy je to bezpečné. Podívejte se, co může chiptuning přinést, ale také jak vážné mohou být účinky tohoto typu úprav.

 

Co je chiptuning?

 

Tuning aut vyvolává v řidičích různé emoce a má různé názory. Někteří z nich se domnívají, že jde o zbytečný proces, který značně zasahuje do vzhledu a motoru vozu, a že jde pouze o výraz individualismu či touhy udělat z běžného vozidla sportovní auto. V České republice je stále oblíbenější formou úpravy auta chiptuning, který neovlivňuje vzhled vozu, ale jeho výkon.

 

Oproti klasickému tuningu, kde dochází k úpravě motoru, změnám v karoserii, vylepšení světel led žárovkami a přidání zcela nových komponentů, zlepšení výkonu pomocí chiptuningu zahrnuje pouze zvýšení funkce motoru a točivého momentu pomocí speciálního softwaru. O nějakém mechanickém vylepšení zde nemůže být řeč. Díky tomu může vůz dosáhnout vyššího výkonu o několik desítek procent.

 

Jak se provádí chiptuning?

 

Chod motoru u benzínového vozu řídí tzv. řídící jednotka motoru (ECU). Jde o zařízení, které určuje přívod paliva a úhel vstřiku v závislosti na podmínkách zatížení pohonné jednotky.

 

Vzhledem k tomu, že ne každý řidič vyměňuje spotřební díly včas a ne vždy tankuje kvalitní palivo, zadává výrobce do ECU takové hodnoty, aby zajistil co nejdelší životnost motoru, což ve svém důsledku znamená že nedosahuje svého potenciálu z hlediska výkonu a točivého momentu.

 

V tomto případě přichází vhod chiptuning, který spočívá v nahrání programu přímo do ovladače kvalifikovaným mechanikem. K tomuto účelu využívá diagnostickou zásuvku, např. OBD v případě novějších vozů. Na druhou stranu u starších vozidel spočívá chiptuning v odpájení a přeprogramování paměti eprom.

 

Mechanik, který provádí chiptuning, musí mít rozsáhlé znalosti a odpovídající technické zázemí, aby mohl určit, který z motorů lze bezpečně změnit na tovární nastavení. Proces úpravy začíná diagnostikou technického stavu motoru na dynamometru, aby se vyloučily případné poruchy a závady diskvalifikující pohonnou jednotku pro efektivní, rozumný a bezpečný chiptuning.

 

TIP: Kvalitního mechanika hledejte i při běžnějších problémech, které mohou být spojené i s ročním obdobím. Víte, jak připravit svoje auto (nejen) na zimu?

 

V opačném případě by zesílený motor v autě, kde je poškozen jeden z komponent systému, rychle vedl k dalšímu poškození. Po úpravě se znovu provede zkouška na dynamometru, dokud není dosaženo zamýšlené hodnoty. Kompetentní mechanik s patřičnými zkušenostmi provede tento proces v souladu s konkrétními emisními normami, takže není důvod se obávat problémů při technické kontrole.

 

Efekty chiptuningu

 

Elektronická úprava softwaru pohonné jednotky zvyšuje výkon přeplňovaných motorů o cca 20 - 25 % a atmosférických motorů, tedy bez vzduchového kompresoru, o cca 5-10 %.

 

Mezi výhody tohoto typu úpravy patří kromě vyššího výkonu a točivého momentu:

 

  • Nízká spotřeba paliva díky lepší účinnosti spalování při správném stylu jízdy.
  • Zvýšená dynamika a ovladatelnost vozu, a tím i snadnější a bezpečnější manévry za jízdy.
  • Pohodlnější jízda a snadnější stoupání do kopce.

 

Nesmíte zapomenout, že po zvýšení výkonu motoru o více než 5 % budete muset tyto úpravy ohlásit na úřadě.

 

Mohlo by vás zajímat: Při takové úpravě bude možná ten správný čas i na jinou údržbu. Víte, jak správně vyčistit motor, aby vrněl jako spokojené kotě?

 

Která vozidla mohou podstoupit chiptuning?

 

Typ motoru není rozhodujícím faktorem pro možnost chiptuningu ve voze. K úpravě jsou vhodné jak přeplňované, tak atmosférické motory s elektronickým řízením. Změny v softwaru lze snadno provést jak u benzínových, tak u naftových motorů.

 

Chiptuning nelze provádět u starších vozů, protože jejich motory nemají elektroniku a jsou ovládány mechanicky. To lze snadno poznat podle přímého připojení lanka plynu ke vstřikovacímu čerpadlu. Vozy s přeplňovanými naftovými motory jsou citlivé zejména na elektronickou úpravu, která v jejich případě přináší opravdu měřitelné efekty.

 

Důležitý je také technický stav vozu. Zohledňovat pouze ujeté kilometry z hlediska tuningových schopností konkrétního vozu je špatně, protože i vozidlo s dosti vysokým nájezdem kilometrů se dá velmi dobře udržovat. Aby však bylo možné posoudit jeho stav, je potřeba diagnostika na dynamometru v kvalifikovaném servisu.

 

Před provedením jakýchkoliv změn v softwaru motoru se musíte nejprve ujistit, že řízení, brzdy a pneumatiky jsou v perfektním stavu, aby byla zajištěna bezpečná a pohodlná jízda. Po úspěšné diagnostické kontrole může teprve mechanik pokračovat s úpravami a vylepšeními.

 

TIP: Při jakýchkoliv opravách zkontrolujte, že používáte certifikované komponenty, které prošly automotive testováním.

 

Je chiptuning bezpečný?

 

Úpravy řídící elektroniky motoru jsou bezpečné, pokud je provádí odborník s odbornými znalostmi a odpovídajícím moderním vybavením. Chiptuning je nejlepší provést ve specializované tuningové dílně, která je vybavena dynamometrem pro plnou diagnostiku pohonné jednotky a dalších komponentů vozu.

 

Je důležité mít individuální přístup ke konkrétnímu modelu auta a nepoužívat hotové programy údajně určené pro všechna vozidla. Po nastartování trendu tuningu se na trhu objevilo mnoho programů tohoto typu, které nepřinášejí kýžené výsledky a mohou poškodit motor.

 

Při rozhodování o chiptuningu byste proto měli vždy zajít za profesionálem, který má dobrou pověst, odpovídající technické zázemí a intuici, která mu umožní posoudit, zda a do jaké míry můžete zasahovat do továrního nastavení.

 

Je třeba připomenout, že taková služba vzhledem k požadovaným znalostem a vybavení není nejlevnější. Bezpečné úpravy se nedají udělat za pár korun, ačkoliv je takových nabídek plný internet. Pamatujte, že náklady na chiptuning, který nepoškodí motor, se pohybují od 5000 kč výše.

 

Správně provedené změny softwaru profesionálem nenesou žádná rizika, ale přinášejí obrovské výhody, tj. zvýšení bezpečnosti a jízdního komfortu, nižší spotřebu paliva a snížení emisí škodlivin.

 

TIP: Jak se správně chovat na cestě jako řidič a chodec?

 

Na druhou stranu nevhodně provedené úpravy bez příslušného programu a bez předchozí kontroly stavu vozu mohou skončit tragicky, protože nevhodně zesílený motor může vést k výbuchu turbodmychadla, poškození pístů či jinému selhání některého z důležitých komponentů vozidla. Vyplatí se proto vybírat jen z osvědčených míst a nepouštět se do chiptuningu sami.

 

Chiptuning by měli volit uvědomělí lidé, kteří se o svá auta starají. Díky úpravám elektroniky je vůz citlivější na servis. Nezapomínejte zejména na včasnou výměnu olejů, filtrů a náhradních dílů a tankujte pouze osvědčené, kvalitní palivo. Pokud s tím není problém, pak neexistují žádné kontraindikace pro změnu továrního nastavení a užívání si dynamičtějšího, agilnějšího a rychlejšího vozidla.

 

Chiptuning a záruka

 

Před samotným chipováním nezapomeňte zvážit také negativa chiptuningu.  Vzhledem k tomu, že autoservisy jsou schopny během kontroly detekovat změny v softwaru, existuje riziko propadnutí záruky. Proto lze v takových autech použít powerboxy, tedy samostatná zařízení, která se zapojují do řídicího systému. Jsou zodpovědné za úpravu údajů počítače ze senzorů.

 

Lze tak dosáhnout vyššího výkonu, protože se díky externímu modulu mění parametry motoru. To však není dokonalé řešení a neodpovídá chiptuningu z hlediska bezpečnosti a eliminace rizika softwarových nesrovnalostí. Proto se doporučuje, aby se majitelé pozáručních vozů rozhodli pro chiptuning, který je pro elektroniku nejbezpečnější možnou variantou.

 

Shrnutí

 

Stále více řidičů se rozhoduje upravovat parametry pohonné jednotky a zvyšovat její výkon. Pokud stále přemýšlíte, zda se vyplatí provést ať už klasický tuning auta, či zde diskutovaný chiptuning, pamatujte, že vaše rozhodnutí by mělo být vědomé a s posouzením všech potenciálních rizik.

 

Čipový tuning bezesporu přináší velkolepé výsledky, pokud je proveden správně, profesionálně a moudře. Vyberte si renomované mechaniky a nezapomeňte se s nimi poradit, než provedete jakékoli změny v motoru vašeho vozu.

 

Tomáš Konieczny, Specialista na optimalizaci webů – Naučte se, jak nastavit základní SEO on page faktory na svém webuSdílejte na Facebooku: Sdílejte tento článek

 
Fotogalerie:

Co je to chiptuning a jaké s sebou nese benefity a rizika?Co je to chiptuning a jaké s sebou nese benefity a rizika?Co je to chiptuning a jaké s sebou nese benefity a rizika?Co je to chiptuning a jaké s sebou nese benefity a rizika? 


  Vaše komentáře k tomuto článku: 
Zpět na seznam článků 

© 2007-2024   Sportovní vozy   |   kontakty   |   nápověda   |   nabídka reklamy   |      f  sdílet Sportovní vozy      X sdílet
Pro Českou republiku doporučujeme využít služeb od autopůjčovna Taggart.cz Praha s garancí nejnižší ceny za pronájem automobilu.Co je to chiptuning a jaké s sebou nese benefity a rizika? - Sportovní vozy | Prodej, bazar


Pozor Používáním tohoto webu vyjadřujete souhlas s využitím souborů cookie a nezbytných osobních údajů pro analýzu, individuální obsah a reklamy. Využíváme reklamní systém společnosti Internet BillBoard, zde naleznete jaké informace se zpracovávají.
Jak společnost Google nakládá s osobními údaji v reklamních službách v rámci nařízení GDPR se dozvíte zde.
Pozor

Skladové vozy v České republice             Omnetic - digitální nástroj pro automotiveTOPlist