High performance parts
Partneři:    Autopůjčovna Praha     |     Big Green Egg     |     Army shop     |     Ráj veteránů     |     Ráj aut

 
Hifilab.cz - online hifi magazín s inzercí.
 

 

 

 

( Váš banner zde? )

Vyhledávání
Značka:
Model:
Karoserie:
Rok výroby:   
Výkon [kW]:   
Cena od: do:
Text:
Palivo:
Převodovka:
Pohon kol:
Najeto do:
Inzeráty:
Kraj:

(Více) (Méně)        

Hlavní menu
+ vložit auto +
Sportovní vozy
novinky v nabídce
katalog prodejců
diskusní fórum
rady při koupi
recenze vozů
podpořte nás
napište nám
Přihlášení do systému
Login:
Heslo:


( zapomenuté heslo? )

+ registrace +


Partneři
Ráj aut - inzerce nových i ojetých aut Ráj veteránů - inzerce veteránůužitečné weby
vážné nehody
zábavné hry
software pro prodejce
statistika webu

Vzor kupní smlouvy na auto ke stažení.

Srovnejte si jednoduše a přehledně povinné ručení online. Nejlevnější jen u Porovnej24.cz

Vybíráte právě pneumatiky? Testy letních i zimních pneumatik.

Nejlevnější povinné ručení od 950 Kč v online kalkulačce.

Srovnání povinného ručení online.

Půjčovna dodávek Beskydservis.

Vyzkoušej půjčovna aut Ostrava.

Levná půjčovna dodávek Ostrava.

Půjčovna aut a dodávek Proncar.

Vytvoř si vlastní webové stránky.

Nejlevnější povinné ručení online od profesionálů.


Články
Vodíková dekarbonizace: Efektivní čištění motoru
Chcete drahé auto do podnikání? V roce 2024 platí nová omezení
Dálniční známka 2024
další články
Doporučujeme prodejce

Auto Zrucký, spol. s r.o.

JDM and Youngtimer Cars Europe

JS Autocentrum s.r.o.

Martin Klein

MOTOR HOLDING a. s.

VIP CAR s.r.o.

AmerickeAuta.sk

Od roku 2024 platí v ČR nová pravidla při nákupu osobního automobilu pro podnikatele. V případě pořízení vozidla tzv. na firmu, se nově zavádí limity na odpočet DPH a náklady spojené s pořízením drahých auta. Dříve takové limity nebyly. Podívejte se na změny v této oblasti.

 

V minulých letech bez limitu

 

Ještě v minulém roce mohli podnikatele výrazně ušetřit, když si chtěli pořídit drahé auto. Například při pořízení auta za 3 500 000 Kč bez daně a daň (21 %) byla 735 000 Kč, mohli získat od státu v rámci vratky DPH oněch 735 000 Kč. Celková částka 4 235 000 Kč skutečně odešla z účtu podnikatele, ale stát pak 735 000 Kč vrátil. Je důležité zmínit, možnost odpočtu DPH se vztahuje na nové i ojeté vozy. U nich si ovšem dávejte mnohem větší pozor při výběru, ať se zbytečně nenecháte napálit.

 

 

Podmínkou možnosti odpočtu je splnění dvou základních podmínek: auto musí pořídit firma nebo podnikatel, který je plátce DPH a zároveň alespoň částečně vozidlo využívat pro podnikatelskou činnost.

 

Aby bylo možné uplatnit odpočet, musí být vedena evidence jízd po dobu pěti let a je nutné prokazovat finančnímu úřadu využití vozu. Kdybyste používali své auto na podnikání jen na 70 % a na 30 % k soukromým účelům, měli byste správně odečítat pouze 70 % z částky daně z přidané hodnoty. Ministerstvo to ale vidí tak, že se toto pravidlo dá snadno obejít a příliš nefunguje, protože evidence jízd je často hodně zkreslená a upravená, což státní kasu vyjde na mnoho a mnoho peněz ze státního rozpočtu. A to je právě důvod, proč došlo k letošní změně.

 

 

Změny v roce 2024

 

Nově zákon o DPH stanoví, že plátce DPH může odečítat DPH u osobního automobilu, pokud je jeho dlouhodobým majetkem, maximálně částku 420 000 Kč. Plný odpočet půjde uplatnit jen u vozidel se základem daně do 2 mil. Kč. Co nebude uznáno se stane součástí pořizovací ceny vozidla. I když by za normálních okolností bylo odečteno uvedených 735 000 Kč, s novým limitem to bude pouze 420 000 Kč. Podobně to fungovalo už před rokem 2007, kdy bylo v zákoně o dani z příjmů omezení pro odpisování automobilu omezení do výše 1,5 milionu korun.

 

Nezapomeňte, že s drahými vozy se pojí také vyšší povinné ručení. Doporučujeme na něm nešetřit, protože škody na takovém autě nezřídka šplhají k milionům. Raději si porovnejte různé nabídky poskytovatelů povinného ručení a vybírejte podle výhodnosti pro vás a ne podle pouze podle nejnižší ceny.

 

Koho se limity netýkají?

 

Stanovené limity se netýkají: sanitek, pohřebních vozidel, vozidel pořízených za účelem provozování silniční motorové dopravy s koncesí (například taxi) a auta poplatníka, který ho poskytuje ostatním na finanční leasing. Limity se nevztahují ani na situací, kdy někdo koupil vůz jako zboží (klasicky autosalony). Pokud automobil kupuje prodejce, může uplatnit nárok na celý odpočet DPH. Možná omezení už pocítí ten, kdo si auto kupuje.

 

 

Možná se ptáte také na operativní leasing a limity výdajů. Nájemce si může odečíst DPH a daňové výdaje u nájemních splátek. Operativní leasing nefunguje stejně jako přímá koupě nebo finanční leasing (kde je předpoklad, že si vůz pak koupíte). Výše uvedené limity platí v tomto případě pro vlastníka vozidla, což není ten, kdo využívá vozidlo, ale ten, který ho pronajímá. Má vůz ve svém majetku a vztahují se na něj všechna omezení na vstupu při koupi.

 

Změny se týkají také odepisování

 

Stejný limit nově platí také pro odpisy, které si podnikatel má právo promítnout do daňově uznatelných nákladů. Je jedno, zda si vůz pořídíte za své finance nebo na finanční leasing. Částka, která přesáhne tuto hranici, bude účtována jako náklad, který neovlivňuje základ daně. Samozřejmě to neznamená, že si nemůžete pořídit dražší vůz, ale do tzv. nákladů uplatníte pouze dva miliony. Změn v odpisech je ovšem víc. V roce 2024 jsou zrušené zrychlené (mimořádné) odpisy a nově půjdou využít pouze u elektrických vozů, které budete moci odepsat za 24 měsíců. U ostatních to jde jen na pět let.

 

Nová pravidla pro nákup vozidel do podnikání v roce 2024 přinášejí omezení v odpočtu DPH a daňově uznatelných odpisech pro drahá auta. Podnikatelé by měli pečlivě zvážit své investice a konzultovat možnosti s odborníky, aby minimalizovali dopady na své podnikání. Je vhodné propočítat celkové náklady na pořízení a provoz, zkonzultovat to s účetní a možná se raději poohlédnout po něčem levnějším.

 

Fotografie:  Freepik.comSdílejte na Facebooku: Sdílejte tento článek

Datum uveřejnění: 20.6.2024     Autor: redakce

 
Fotogalerie:

Chcete drahé auto do podnikání? V roce 2024 platí nová omezeníChcete drahé auto do podnikání? V roce 2024 platí nová omezeníChcete drahé auto do podnikání? V roce 2024 platí nová omezení

Zpět na seznam článků 

© 2007-2024   Sportovní vozy   |   kontakty   |   nápověda   |   nabídka reklamy   |      f  sdílet Sportovní vozy      X sdíletPartneři:    Paletové vozíky levně |

Pro Českou republiku doporučujeme využít služeb od autopůjčovna Taggart.cz Praha s garancí nejnižší ceny za pronájem automobilu.Chcete drahé auto do podnikání? V roce 2024 platí nová omezení - Sportovní vozy | Prodej, bazar


Pozor Soubory cookie a nezbytné osobní údaje využíváme pro individuální obsah a reklamy.
Jak společnost Google nakládá s osobními údaji v reklamních službách v rámci nařízení GDPR se dozvíte zde.
Pozor

Skladové vozy v České republice             Omnetic - digitální nástroj pro automotiveTOPlist