Co by měl vědět každý majitel staršího vozu?
Vlastnictví a užívání staršího osobního automobilu s sebou nese mnoho rizik i povinností. Objevit se mohou nejrůznější závady a jiné potíže. S některými ale může pomoci pojištění. Co by měl o vlastnictví a pojištění staršího vozu vědět každý jeho majitel?
Které pojištění si můžete sjednat?
Povinné ručení
Základním pojistným produktem, bez kterého se žádný provozovatel vozidla neobejdete, je povinné ručení. To byste měli mít sjednané tak, aby bylo platné již od prvního dne, kdy automobil provozujete. V opačném případě se vystavujete riziku vysokých pokut ze strany České kanceláře pojistitelů (ČKP) kvůli nepojištěnému vozu.
Dobrá zpráva je, že povinné ručení si můžete sjednat předem s pozdějším datem splatnosti. Potřebné informace ke sjednání pojistné smlouvy by vám měl být schopen sdělit prodávající.
Pozor na to, že povinné ručení je nově (od 1. října 2024) platné až ve chvíli, kdy pojišťovna obdrží platbu. Nelze tedy spoléhat na ještě poměrně nedávnou praxi, kdy bylo možné sjednané povinné ručení uhradit až několik dní po začátku jeho platnosti. Ujistěte se, že je vše uhrazeno nejpozději v den začátku platnosti povinného ručení.
Havarijní pojištění
Druhou variantou pojistného produktu, který si můžete ke svému vozu sjednat, je havarijní pojištění. Jde o pojištění, které myslí na mnohá rizika povinným ručením nepokrytá.
Zatímco povinné ručení totiž „řeší“ především škodu způsobenou třetím stranám, havarijní pojištění se věnuje rizikům spojeným se škodami na vašem vlastním voze. Ty může způsobit vandal, chyba při řízení, nebo třeba přírodní živel.
Povinné ručení a havarijní pojištění se skvěle doplňují. Za ideální lze považovat stav, kdy máte sjednané komplexní pojištění auta, které myslí jak váš vůz, tak na případné škody způsobené třetí straně.
Kdy pomůže pojištění s opravou vozu?
S trochou nadsázky lze říct, že pojištění se vám může hodit pro jakýkoliv problém na vašem voze. Zásadní je ale příčina poruchy.
Pokud vám například vinou běžného opotřebení přestane fungovat některá součást motoru, budete si muset opravu zaplatit ze svého. Na tyto situace totiž pojištění nepamatuje.
Pojištění vozu vám pomůže ve specifických, těžko předvídatelných situacích. Pokud se vám tedy například zmíněný motor poškodí kvůli srážce se zvěří, pak je velice pravděpodobné, že škodu vám pojišťovna proplatí, máte-li sjednané odpovídající havarijní pojištění.
Opatřete si důkazy
Nikdy neodjíždějte z místa nehody bez pořízení důkazů. Při hlášení škody totiž budete muset uvést, kdy a jak škoda vznikla. V mnoha situacích může být nezbytný i příjezd policie, která s vámi záznam o nehodě sepíše. Bez těchto důkazů může pojišťovna úhradu škody odmítnout.
V některých případech bude dobré pořídit fotografie nebo videozáznam. Pokud si nejste jisti, co máte dělat, zavolejte do své pojišťovny a poraďte se. Je to lepší než udělat chybu a přijít tak o pojistné plnění.
Zdroj foto: Дмитрий Быканов / Adobestock.com
Zpět na seznam článků